VII з'їзд політичної партії Християнсько-Демократичний Союз.


автор: Решетников Юрий Евгеньевич

p_reshetn.jpg „Брендом партії повинен стати
захист кожної людини”
В.М.Стретович

26 березня 2005 р. у приміщенні київського Будинку вчителя відбувся VII з'їзд політичної партії Християнсько-Демократичний Союз.

Християнсько-Демократичний Союз є добровільним політичним об'єднанням громадян, що діють на основі християнських принципів в інтересах українського народу та держави і своєю діяльністю утверджує християнські, демократичні цінності. Вона була створена 2003 р. на базі Християнсько-Народного Союзу, що існує з 1997 р.

Сьогодні партія має обласні організації в 24 областях України, а також в містах Києві, Севастополі й Автономній Республіці Крим. Партія з 1998 року бере участь у парламентських та президентських виборах. На сьогодні вона є парламентською партією. Голова партії Володимир Миколайович Стретович входить до складу парламентської фракції „Наша Україна”, очолює комітет Верховної Ради України з питань боротьби з організованою злочинністю та корупцією. Крім того 108 членів партії є сьогодні депутатами місцевих органів самоврядування різних рівнів та мерами міст. ХДС брав активну участь у минулорічних президентських перегонах, підтримуючи В.А.Ющенка, та в подіях Помаранчевої революції. Досить сказати, що обласний штаб В.А.Ющенка у Херсонській області, в якій Віктор Андрійович отримав найбільший на півдні та сході результат, очолював представник Християнсько-Демократичного Союзу.

Місією партії є впровадження християнсько-демократичної ідеології в суспільне життя і державне будівництво. Метою партійної діяльності є розбудова незалежної, демократичної, соціальної, правової держави та громадянського суспільства, що ґрунтується на християнських цінностях. В своєму повсякденному житті члени партії прагнуть дотримуватися норм християнської моралі.

Центром ідеології Християнсько-Демократичного Союзу є людина, створена за образом Бога. Виходячи з факту створення людини Богом вільною, партія вважає, що свобода, зокрема свобода совісті, є невід ' ємним правом особистості. З іншого боку, свобода має бути невіддільною від відповідальності, в першу чергу перед Богом, а також перед своїм народом та усім людством.

ХДС має позитивний досвід співпраці із Церквами України щодо захисту їхніх прав, зокрема під час спільної боротьби протягом 2002-2003 років проти спроб провести через Верховну Раду реакційний і шкідливий як для Церкви, так й для суспільства законопроект „Про внесення змін до Закону України „Про свободу совісті та релігійні організації”.

Відкриваючи з ' їзд, голова партії В.М.Стретович зазначив, що всяка добра справа починається з молитви і закликав делегатів і гостей спільно помолитися загально християнською молитвою „Отче наш”. У своєму вітальному слові Патріарх Київський і всієї Руси-України Філарет підкреслив, що „тільки любов до Бога, до правди зробила те, що Україна стала відомою в усьому світі. Тільки та держава, яка будується на духовних цінностях, може бути сильною. Тільки запровадження християнської моралі в усьому житті суспільства може принести добробут і міцність нашої держави”. При цьому він зауважив, що новий уряд, як раз поклав в основу своєї програми духовні цінності.

Виступаючи на з'їзді із доповіддю, В.М.Стретович зазначив, що „ми перемогли завдячуючи Всевишньому”. Далі голова партії, зокрема, сказав: „Виходячи з того, що людина створена Богом вільною, ми вважаємо, що свобода, зокрема свобода совісті, є невід'ємним правом особистості. Усі люди є рівними перед Богом, отже будь-яка дискримінація в особистих правах на основі національності, мови, релігії є неприпустимою. Тому ми виступаємо за розбудову суспільного життя в Україні на засадах суспільної злагоди, толерантності, взаємоповаги між представниками різних конфесій.

На нашу думку, Церква має бути одним з інтегруючих елементів українського суспільства, відношення Держави і Церкви мають носити характер партнерства, співробітництва та взаємодопомоги. Але Церква найбільш ефективно зможе виконувати свою функцію лише якщо між представниками різних конфесій запанує злагода і взаєморозуміння. Тому наша партія вважає своїм обов'язком сприяти налагодженню державно-церковного та міжконфесійного діалогу і співпраці.

Ми виступаємо за послідовний розвиток та поглиблення співпраці нашої партії з християнськими Церквами. Дана співпраця має відбуватися в напрямку об'єднання зусиль задля сприяння розбудові державно-церковних відносин, реального забезпечення права на свободу совісті та конституційного принципу рівності релігійних організацій, допомоги релігійним організаціям у відстоюванні їхніх інтересів в органах влади та місцевого самоврядування. Також така співпраця може включати в себе проведення спільних благодійних та громадських акцій, надання релігійним організаціям правової чи іншої допомоги тощо. Причому це має відбуватися не тільки тут в Києві, але й на місцевому рівні.

Результатом такої роботи повинна стати ідентифікація (уособлення) ХДС у християнському середовищі з політичною силою, що насправді вболіває за поширення у суспільстві християнських цінностей, забезпечення права на свободу совісті та рівності перед законом усіх релігійних організацій, сприяє гармонійній розбудові державно-церковних відносин на партнерських засадах, є політичним виразником інтересів Церков України. Що стосується перспективи найближчих виборів, то бажаним є не лише залучення вірних Церков до складу прихильників партії, але сприяння залученню найбільш активних з них до роботи виборчих комісій. Крім того, можливою є підтримка з боку партії християн – кандидатів у депутати рад різного рівня, а також залучення вірних Церков до роботи в органах влади та місцевого самоврядування.”

Також В.М.Стретович підкреслив, що брендом партії повинен стати захист кожної людини. Виходячи з того, що перед Богом усі рівні, ХДС має захищати кожну людину незалежно від її посади.

Було запропоновано за тиждень до Великодня спільно із вірними Церков України провести громадську акцію „Чисте місто – чиста душа” - свого роду християнський суботник. Делегати прийняли низку звернень до Президента України, уряду та народу України, зокрема: Звернення до християнських Церков України, Звернення до українського народу щодо процесу демократизації в Україні, Звернення до Президента України та Кабінету Міністрів України щодо офіційного визнання в Україні предмету „теології (богослов'я) науковою дисципліною, яка викладається у вищих навчальних закладах, і надання духовним семінаріям та академіям статусу вищих навчальних закладів, - текст яких ми наводимо нижче.

ЗВЕРНЕННЯ
партії Християнсько-Демократичний Союз
до християнських Церков України

26 березня 2005 р. м. Київ

Шановні священнослужителі і вірні Церков України! Брати і сестри!

Дозвольте засвідчити вам щиру вдячність за ваші молитви стосовно миру та злагоди в Україні, добробуту української держави та її народу, за вашу діяльність спрямовану на відродження духовності українського народу, активну та щиросердну благодійну працю.

Наша партія - Християнсько-Демократичний Союз - діє на основі християнських принципів в інтересах українського народу та держави і своєю діяльністю утверджує християнські, демократичні цінності.

Оскільки людина створена Богом вільною, ми вважаємо, що свобода, зокрема свобода совісті, є невід ' ємним правом особистості. Також ми виступаємо за розбудову суспільного життя в Україні на засадах суспільної злагоди, толерантності, взаємоповаги між представниками різних конфесій і інших соціальних груп.

Ми вважаємо, що відношення Держави і Церкви мають носити характер партнерства, співробітництва та взаємодопомоги. Але Церква найбільш ефективно зможе виконувати свою функцію лише якщо між представниками різних конфесій запанує злагода і взаєморозуміння. Тому наша партія, що об'єднує вірних різних Церков, сприятиме налагодженню державно-церковного та міжконфесійного діалогу і співпраці.

Ми виступаємо за послідовний розвиток та поглиблення співпраці нашої партії з християнськими Церквами. Дана співпраця може відбуватися в напрямку сприяння розбудові державно-церковних відносин, реального забезпечення права на свободу совісті та конституційного принципу рівності релігійних організацій, допомоги релігійним організаціям у відстоюванні їхніх інтересів в органах влади та місцевого самоврядування, зокрема шляхом внесення відповідних законопроектів до Верховної Ради України.

Говорячи про співпрацю із Церквами, ми свідомі того, що Церква за самою своєю внутрішньою суттю знаходиться поза і понад політики. Тому мова не йде лише про залучення християн до складу прихильників партії, використання потенціалу Церков України у контексті виборів. Ми розуміємо те, що релігійним організаціям вже набридло згадування про них з боку різних політичних партій лише напередодні чергових виборів задля використання їхнього авторитету та потенціалу при повній байдужості до них у міжвиборчий період. Тому ми кажемо саме про серйозну довгострокову співпрацю, не обмежену часовими рамками наступних виборів.

З глибокою повагою,
Делегати з ' їзду Християнсько-Демократичного Союзу

ЗВЕРНЕННЯ
делегатів VII з ' їзду Християнсько-Демократичного Союзу
до українського народу щодо процесу демократизації в Україні

26 березня 2005 р. м. Київ

Шановні співвітчизники!

Перемога Віктора Ющенка на президентських виборах минулого року є перемогою усіх демократичних сил України. Завдяки їй стала можливою розбудова України як демократичної та правової держави, в якій були б створені найкращі умови для розвитку особистості та соціально-економічного розвитку нації.

Водночас результати діяльності нової влади протягом останніх двох місяців викликають певне занепокоєння:

• не завжди дотримується задекларована прозорість влади;

• не завжди нові посадовці відповідають проголошеній Президентом формулі "порядність-патріотизм-професійність";

• не відбулося дійсного оновлення органів влади, особливо на місцях, що призводить до практичного саботування зусиль нової влади з боку представників минулого режиму;

• не всі рішення уряду, навіть й соціально орієнтовані, є достатньо економічно обґрунтованими;

• відсутня цілісна концепція стратегічного розвитку українського суспільства;

• масовий прихід представників старої влади до колишніх опозиційних партій здатен суттєво змінити моральне обличчя останніх.

Ми свідомі того, що багато з названого може відноситись до проблем росту нової влади, водночас вже цього року громадяни України повинні реально побачити системні зміни, щоб підтримати нову владу своїм голосування наступного року.

Боротьба за демократію в Україні не закінчилась з обранням В.А.Ющенка Президентом. Від нас вимагається й далі докладати усіх зусиль, щоб Україна стала справді сучасною демократичною державою. Тому й сьогодні наше християнське сумління кличе кожного не бути байдужим до процесів, що відбуваються в нашій державі, не заспокоюватися лише зміною її вищого керівництва. Тому ми виступаємо за продовження демократичних змін, за докорінну зміну влади на місцевому рівні, за формування органів влади за рахунок по-справжньому порядних людей, за справжню прозорість влади та її рішень.

Ми свідомі того, що представники нової влади залишаються людьми, здатними помилятися, доступними для спокус. Тому вони потребують нашої підтримки. В пергу чергу молитовної, а також підтримки нашою діяльністю та активною громадянською позицією. Остання включає в себе обґрунтовану і конструктивну критику помилкових дій влади в інтересах справді демократичного розвитку українського суспільства, подолання спокуси для влади стати „новою” лише за назвою, а не за внутрішньою сутністю, підтримки всенародно обраного Президента України Віктора Ющенка.

Разом переможемо!

Делегати VII з ' їзду Християнсько-Демократичного Союзу

Звернення з ' їзду
партії Християнсько-Демократичний Союз
до Президента України та Кабінету Міністрів України
щодо офіційного визнання в Україні
предмету „теології (богослов ' я)” науковою дисципліною, яка
викладається у вищих навчальних закладах, і надання духовним
семінаріям та академіям статусу вищих навчальних закладів

26 березня 2005 р. м. Київ

Після проголошення державної незалежності Україна здійснила немало зусиль для духовного відродження народу, у тому числі сприяючи залученню (або запрошуючи) до громадського життя релігійні інституції.

Однак, представники діючих в Україні Церков і релігійних організацій позбавлені можливості отримати духовну освіту, яка би визнавалася на державному рівні. 173 духовні навчальні заклади (семінарії, академії, інститути тощо), в яких навчаються понад 20 тисяч осіб (дані станом на початок 2005 року), формально не мають статусу вищих навчальних закладів, а отримані після їх закінчення дипломи не визнаються державою. Таким чином, десятки тисяч священиків, в першу чергу християнських віросповідань, з пункту бачення держави не мають вищої освіти і не можуть працювати у нерелігійних (світських) установах та організаціях.

Найвищі духовні особи різних Церков неодноразово звертались до представників виконавчих та законодавчих органів нашої держави з проханням щодо визнання теології (богослов'я) науковою дисципліною. Востаннє на найвищому державному рівні це питання піднімалось під час візиту в Україну Святішого Отця Івана Павла ІІ.

Приймаючи до уваги винятково важливу роль Церкви у суспільному житті, а також виписану в Конституції України засаду рівноправності усіх громадян, Християнсько-Демократичний Союз звертається до Президента України та Уряду України з проханням про визнання предмету „Теології (богослов'я)” науковою дисципліною з унесенням відповідного запису до „Переліку напрямів та спеціальностей, за якими здійснюється підготовка фахівців у вищих навчальних закладах” і піднесення вищих духовних закладів освіти до статусу вищих навчальних закладів освіти з правом надання дипломів державного зразку.

Християнсько-Демократичний Союз просить також відповідні державні органи України сприяти якнайшвидшому перегляду процедури нострифікації дипломів, отриманих в іноземних вищих навчальних закладах, зокрема у галузі теології (богослов'я).

Делегати VII з ' їзду Християнсько-Демократичного Союзу